Již přes deset let se zabýváme nákupem, renovací a prodejem zejména československého designu, jak u nás, tak v zahraničí. V našem oboru se snažíme jít do hloubky a pokud je to možné, tak pátráme po informacích o mnohdy zaniklých podnicích, produktech a hlavně designérech, kteří v Československu tvořili. V době komunismu se nehledělo na to, kdo jednotlivé kusy nábytku, svítidel, hraček a doplňků navrhl. Všechno se dělo pod taktovkou podniku. Proto je také při pátrání po původu věcí “nejjednodušší” dohledat podnik, který produkty vyráběl. I přes tento fakt se nám mnohdy podařilo vypátrat designéry, kteří za ikonickými produkty stojí. Měli jsme tu čest se s některými setkat osobně a popovídat si s nimi nad jejich osudy a hlavně prací, kterou za svůj život vytvořili.
Chtěli jsme za celý tým NANOVO vzdát hold designerům, kteří nás provází posledních 10 let našeho života a rozhodli jsme se ve spolupráci s UPM uspořádat výstavu autorských tisků.
Výstavu jsme zahájili 11. 6. v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze vernisáží. Plakáty zde budou vystaveny do 15. 9. 2024. (Multifunkční sál UPM, ulice 17. listopadu 2, 110 00, Praha 1, 1.patro).
Všechny plakáty je možné zakoupit v limitované edici na našich stránkách.
Fotografie Dita Havránková
Oslovili jsme tři současné umělce, Michaelu Karásek Čejkovou, Ilonu Polanski a Jana Šrámka, se zadáním vytvořit šest autorských tisků, kde každý tisk bude inspirován osobou designéra nebo jeho produktem. Výběr designérů proběhl intuitivně, ale ve výsledku odráží hlavně náš vkus a vnímání československého designu v posledních 10 letech. Vybrali jsme šest osobností, které se nám nejvýrazněji zaryli pod kůži a jejichž tvorbu stále obdivujeme. Jindřich Halabala, Antonín Hepnar, Josef Hůrka, Ivan Jakeš, Jiří Jiroutek a Libuše Niklová.
Jindřich Halabala – pro nás jednoznačně ikona československého designu! Navrhl několik nadčasových kusů nábytku, které nás nikdy nepřestanou bavit.
Plakát Jindřich Halabala od Michaely Karásek Čejkové, Ilony Polanski a Jana Šrámka
Antonín Hepnar – skvělý designer, řemeslník a hlavně člověk. Měli jsme možnost se s panem Hepnarem několikrát setkat a fascinuje nás, co všechno dokáže ze dřeva udělat.
Plakát Antonín Hepnar od Michaely Karásek Čejkové, Ilony Polanski a Jana Šrámka
Josef Hůrka – když vidíme starou československou lampičku, řekneme si pro sebe, Hůrka. Jeho jméno je pro nás synonymem slova lampička. Je autorem mnoha vynikajících návrhů svítidel zejména pro firmu NAPAKO.
Plakát Josef Hůrka od Ilony Polanski a Jana Šrámka
Ivan Jakeš – před několika lety jsme se setkali u pana Jakeše doma a těšili se, jak nám bude vyprávět příběh o vzniku legendárních skleněných lamp ve tvaru šachových figur. On nám řekl, že lampy nikdy moc dělat nechtěl. Chtěl být umělcem, ale komunisti byli proti.
Plakát Ivan Jakeš od Michaely Karásek Čejkové, Ilony Polanski a Jana Šrámka
Jiří Jiroutek – o životním příběhu pana Jiroutka by mohlo vyjít několik knih. My ho poznali před devadesátkou, stali se z nás přátelé a loni odešel. Neuvěřitelně pozitivní člověk, který si užíval každý den. Jeho skříňka U-453 se nesmazatelně zapsala do životů milionů lidí
Plakát Jiří Jiroutek od Michaely Karásek Čejkové, Ilony Polanski a Jana Šrámka
Libuše Niklová – Adam má mlhavé vzpomínky z dětství, jak se plaví v nafukovací indiánské lodi. Až o mnoho let později zjistil, kdo je Libuše Niklová a co navrhovala. Hračky! Jedny z nejkrásnějších na světě! A úplně nedávno zjistil, že babička jeho ženy, byla nejbližší spolupracovnicí paní Niklové. Osud!
Plakát Libuše Niklová od Michaely Karásek Čejkové, Ilony Polanski a Jana Šrámka
je fotografka žijící v Praze. Zaměřuje se na módní a portrétní fotografii, zátiší i volnou fotografickou tvorbu. Pro její rukopis je typická práce s technikou klasické prostorové 3D koláže. Koláž vnímá jako prostředek propojování často neslučitelných světů, námětů nebo časových rovin do jednoho obrazu. V roce 2015 ukončila magisterské studium na Katedře fotografie FAMU v Praze. Během studia absolvovala stáž na Aalto School of Art, Design and Architecture v Helsinkách a pracovní stáž v Alla Carta Magazine v italském Miláně. V roce 2020 získala prestižní ocenění Czech Grand Design v kategorii Fotograf roku 2019. V roce 2020 vydala spolu s Lucií Králíkovou (projekt Efemér) knihu Svátosti, zabývající se mapováním méně známých a zanikajících českých tradic. V roce 2022 pak vytvořila ilustrace ke knize Proč jsme tak naštvané?, kterou napsala Šárka Homfray. Spolupracuje se současnými českými designéry a lifestylovými časopisy, například s Elle Decoration, Harper’s Bazaar, Vogue. Je rovněž autorkou knižních ilustrací a vizuálů.
je polovinou ilustrátorského dua Tomski & Polanski, které založila spolu s kolegou Lukášem v roce 2013. Vytvořili si svůj osobitý vizuální jazyk, kterým s nadsázkou komentují společnost a charakterové vlastnosti. Často se při práci smějí a jsou rádi, když se ostatní baví. Najdete je na stránkách českých i evropských novin, časopisů nebo v knihách současných autorů. Ilona je umělkyně s vášní pro baculaté postavy, protáhlé jezevčíky a výrazné barvy. Je spoluzakladatelkou Asociace českých ilustrátorů, která formou rozhovorů a článků ukazuje současnou scénu české a slovenské ilustrace a pořádá vzdělávací workshopy.
je ilustrátor a pedagog. Absolovent Fakulty výtvarných umění VUT v Brně kde v současné době vede společně s Martinem Mazancem Ateliér video. Ve své práci se nejčastěji zaměřuje na zkoumání veřejného prostoru a reflexi vztahu veřejnosti k sochám a architektuře z období socialismu. Tvoří autorskou dvojici s umělkyní Veronikou Vlkovou. Jeho práce byla prezentována v galeriích a na festivalech pod celém světě. V roce 2014 se podílel na realizaci československého pavilonu na bienále architektury v Benátkách a za svou dlouholetou ilustrátorskou činnost získal v letech 2017 a 2020 cenu Czech Grand Design.